<17.8.2021>
Tak už nám ty kryptoměny zas letěj nahoru stejně jako ceny grafik a jasně potvrzujou to, že cena karet je opravdu úměrná zájmem o těžení. Kdo o tom v minulosti pochyboval, nebo snad říkal, že to má max 20% vliv, má teď už jistě lepší obrázek.
 
Skoro jako esej jsem v týhle nekonečný situaci taky bohatě zaktualizoval sekci OC a WIKI o další informace, na kterejch tu donekonečna pracuju :)
 
<6.7.2021>
Po pádu kryptoměn a uvedení novejch Lite Hashrate (LHR) a Ti grafik od NVIDIA tu máme konečně viditelně lepší situaci s dostupností. Nabídka je samozřejmě furt omezená a ceny vyšší, než maj bejt, ale u některejch grafik se teď ceny dostupnejch kousků pohybujou o 10-20 tisíc Kč levněji než ve špičce krize. Značně levnější jsou právě grafiky se slabším těžícím výkonem, proto jestli chcete hlavně hrát, tak to Vás asi trápit nebude.
 
<31.3.2021>
Kryptoměny se furt držej a konec nadměrný poptávky v nedohlednu. Pár lidí z průmyslu se nechalo slyšet, že situace bude trvat ještě půl roku, ehm, po půl roce slibů o zlepšení situace. Všichni na to maj teď silnej názor a nerad bych se tu moc rozvášnil, ale podle mě tohle může držet klidně i roky, pokud se nezmění pohled na kryptoměny obecně (a jejich cena krutě nespadne). V týhle krásný civilizaci jsme si vyvinuli ten nejpokročilejší kus matematický logiky na kusu křemíku a místo toho nám leží hozenej v rohu tmavý místnosti, kde nedělá nic, co by mělo skutečnou hodnotu. Kdekoliv je příležitost rychlýho zbohatnutí, lidi se do toho pustěj jak kobylky.
 
Kdyby Vás ceny odradily od koupě a chtěli jste si na někoho ukázat prstem, můžeme polemizovat o tom, kdo si to zaslouží nejvíc. Jestli marže vzniká už u výrobce čipu AMD / NVIDIA nebo u výrobce karet jako ASUS / MSI, případně cestou přes několik světovejch / místních distributorů. Dejme tomu, že si každej v řetězci přihodí extra 10% marži a matematika už pak dělá exponenciální zázraky. Nafouklý ceny jsou teď bohužel realita v celym distribučnim řetězci a než se písek dostane z Taiwanu do obchodů pro koncovýho zákazníka jako Mimozemšťan nebo BohémskejKompjůtr, vše je fuč. Jedno je ale jasný a to je to, že když se někde něco náhodou objeví, je to do minuty pryč i za tyhle ceny. Trh je naruby takovym způsobem, že i proto jsou lidi scalperský ceny na bazarech / eBayi opravdu schopný platit.
 
Zprávy o tom, že se vše zlepší za čtvrt, potom půl roku po vydání, se ukázaly jako bláhový a teď už radši nikdo důlěžitej z průmyslu nic neodhaduje. Z mýho pohledu se bohužel nic zlepšit nemůže, dokud cena kryptoměn hluboce nepropadne, protože když maj lidi podnět na těžení rychle vydělávát takhle snadno (a maj teď spoustu peněz z těžby na investice), neni důvod, proč by nechávaly cokoliv ležet na skladě a jde to proti přirozenosti trhu. Nedokážu ani říct, jestli za měsíc, dva cena půjde o 10% dolů nebo nahoru. Ceny se skoro zdaj úměrný ceně Etheru a Bitcoinu.
 
Zaktualizoval jsem graf výkonu grafickejch karet pro RTX 3060 (zklamání) a novou Radeonku RX 6700 XT. Rozhodně to bude jedna z prvních voleb pro GAME kompy společně se skvělou RTX 3060 Ti. NVIDIA vypadá podle výkonu a ceny na papíře líp, nicméně z minulosti víme, že NVIDIA nedodržuje doporučený ceny. Intel taky vydal novou 11. generaci, kterou prozatim budu úplně ignorovat, protože je to trapas. Jednojádrovej výkon v podstatě stagnuje, víkevláknovej je dokonce nižší a ceny, včetně desek, jsou vyšší. Proto si myslim, že Core 10. generace jsou teď za lepší peníz furt skvělá volba. Taktéž NVIDIA vydala svoje provedení PCIe funkce Resizable BAR, odpověď na AMD Smart Access Memory, která drobně zlepšuje výkon grafický karty díky lepšímu přístupu procesoru k VRAM. Podle prvních testů to vypadá skvěle, nejen kvůli pár procentům výkonu navíc zdarma, ale zvlášť ve vyhlazení náhlejch výkyvů frametimes (<1% lows) pro omezení nepravidelnýho trhání.
 
A kdyby jste už fakt nevěděli, z čeho se těšit, tak aspoň já jsem nadšenej z novýho MSI Afterburneru, kterej v aktuální verzi 4.6.3 konečně umí vynutit Zero-RPM režim při manuální křivce ventilátoru nebo má finální podporu novejch AMD karet spolu s dalšíma funkcema. Odkaz najdete v OC Download sekci. Zároveň jsem přihodil i novou verzi mýho osobního nastavení, který třeba kromě hezčího HUD opravuje chybu s RivaTunerem "Components cannot be hooked". Je to častá chyba minulý verze a měl jsem tu pár reportů, kdy lidi po startu systému otravovala.
 
<25.11.2020>
Pamatujete si takovej zájem o PC hraní? Kdy byli lidi naposled takhle hladový po novym hardwaru, aby na měsíce dopředu vydrancovali každej sklad? Když se roky zpátky mluvilo o tom, jak PC hraní bude jenom víc a víc upadat, kejval jsem nad tim hlavou. Jsem rád, že se tenkrát mýlili.
 
Pomalu začínám naplňovat poptávku po procesorech a grafikách z nový generace, ale ještě dlouho se vše bude táhnout déle, než běžně. Všechny změny v mnou navrhnovanejch sestavách jsou samozřejmě orientační a budu je ještě vcelku často měnit. Když si napíšete o konkrétní model, rád Vás dám do pořadníku a budu se snažit vše co nejdříve sehnat za rozumnou tržní cenu.
 
Například dneska vycházej nereferenční modely RX 6800 (XT) a za dva tejdny se můžeme těšit na vlajkovou loď RX 6900 XT. AMD konečně dalo pořádnou konkurenci i NVIDII.
 
Grafický karty jsou zase víc komplexní a výběr je zajímavější. V počítačový grafice je podle mýho pohledu teď tendence směřovat ke dvoum hlavním věcem:
· Navyšování rozlišení - od postupně rozšiřujícího se QHD, přes různý formy ultrawide až ke 4K, nedejbože 8K. Nápor na grafiku je proto obrovskej a na trhu se otevírá novej segment. Velkou ztrátu výkonu bude částečně řešit metoda dynamickýho snižování rozlišení a dopočítávání ztráty ostrosti skrz chytrý algorytmy, jako to vždycky dělaly třeba konzole. NVIDIA má v tomto zatim rozhodně pokročilejší technologii DLSS, pro teď ale stále použitelná jen v pár hrách. AMD svojí open-source variantu FSR už připravuje, ale vzhledem k její jednoduchosti nebude nejspíš tak kvalitní, zato možná dostupnější.
· Raytracing - velká věc, která je ale furt daleko od toho dostat se do mainstreamu. Tahle mnohem přesnější metoda vykreslování osvětlení 3D scény oproti starejm, nepřesnejm technikám, má velkej potenciál. Podle mě je to jedna z hlavních věcí, která nás dělí od toho dostat se k opravdu fotorealistický 3D grafice, starý metody oproti ní vypadaj prostě furt... plasticky. Zádrhel je ale ten, že je to furt naprosto neskutečně výkonově náročný počítat v běžnejch hrách a implementace u her je teprve v plenkách. Pár her RT umí docela obstojně, ale zatim nic, co by vyrazilo dech, naopak to totálně tankuje výkon, často i na polovinu FPS oproti klasickýmu osvětlení, protože se nepočítá tradiční rasterizací a jsou na hardwaru potřeba vyhrazený výpočetní jednotky. Třeba se v další generaci dočkáme lepšího využití, nebo třeba i samostanejch RT akcelerátorů.
 
Pro teď jsem vysledoval zhruba tyhle pravidla:
 
GRAFICKÝ KARTY
· Po AMD grafice sáhněte, pokud nemáte jasnej zájem o výše zmíněný technologie a hrajete v QHD nebo nižšim rozlišení.
· Berte NVIDIA grafiku, pokud hrajete v rozlišení vyšším a dáte na doladěnější NVIDIA technologie ve hrách.
 
PROCESORY
· AMD procesory jsou teď špičkový absolutně ve všech aspektech, proto pokud honíte nejvyšší jednovláknovej výkon, kupujete superdrahou grafiku a chcete každý FPS, berte Ryzen 5000.
· U levnějších sestav bych se zatim za novejma procesorama nehonil a buď koupil starší, stále skvělou AMD generaci s deskou B450 / X470, který jsou připravený i na novou generaci pro budoucí upgrade a nebo paradoxně šel do Intelu. Pokud hlavně hrajete s průměrnou grafikou nebo na vyššim rozlišení, role procesoru neni tolik důležitá.
 
Utrácejte uvážlivě!
 
<17.10.2020>
Tenhle podzim zažíváme největší posuvy ve výkonu za hodně dlouhou dobu. Jasně, já vim, všichni chceme ty GeForce RTX 3000 a nový Ryzeny, ale i dlouho po vydání budou beznadějně k nesehnání a pár kousků co jsem urval jsem nabídl těm, co si psali o rezervace. Budu se snažit nabídnout něco zde v novinkách na webu, pokud se dostanu k vícero kusům. Scalpeři a boti zaplavili trh předraženejma kouskama, tak tenhle trh prosim nepodporujte :)
 
<5.7.2020>
Vyupdatoval jsem sekci OC o mym přístupu k přetaktování. Taky jsem v ní k velký zájmu založil DOWNLOAD sekci, kde kromě odkazů na aplikace pro monitoring / benchmarky / zatěžování mám i svý stažitelný nastavení pro MSI Afterburner včetně RivaTuner HUD tabulky měření senzorů a FPS společně s časovánim snímků (značící výkyvy v plynulosti). Detailní nastavení a dolaďování běžně trvá i hodiny, proto budu rád za kohokoliv, kdo zjednodušení ocení.
 
<20.5.2020>
AMD potvrdilo - nebo respektivě po silný kritice bylo nucený obrátit - že všechny desky s čipsetama B450 / X470 by měly dostat v lednu 2021 podporu pro očekávaný Ryzeny 5000, který vyjdou ke konci tohodle roku. Důležitý je ale říct, že podpora bude nejspíš dost omezená, s osekanym BIOSem kvůli malý pamětí (16MB ROM) na naprostý většině desek s platformou AM4. Taky bude dost záležet na šikovnosti výrobců desek, protože nějaký v tomhle v minulosti dost pohořeli, ale i přes to je obdivuhodný, že AMD už tak dost diverzní platformu dokáže furt držet naživu.
 
Mnou už dlouho používaný desky MSI MAX s větší 32MB ROM maj téměř jistou plnou podporu a plnohodnotnej BIOS díky jejich netypickýmu použití dražší paměti CMOS, takže majitelé OCMODERN se sezóny PODZIM 2019 a novější se rozhodně můžou radovat s možností dalšího perspektivního upgradu na nejlepší procesory budoucnosti.
 
<14.5.2020>
Intel konečně obměňuje svojí zastarávající a drahou 9. generaci. S novou desátou generací je bohužel i nutnost nový desky na socketu LGA1200 a ta pravděpodobně bude kompatibilní s nadcházející 11. gen další rok. Moje věštecká koule říká, že tam bude 12ti jádro :)
 
Pro teď máme maximálně 10ti jádro Core i9-10900. To prozatim pro naprostou většinu lidí nedoporučim - pokud hledáte vysokej vícevláknovej výkon, radši sáhněte po Ryzen 9. Za sebe bych ale rozhodně vybíral z konečně opravdu povedenejch i5 a i7ček, kde Intel minule tvrdohlavě vypínal HyperThreading, proto tam byla obava o dlouhobost výkonu v moderních hrách a aplikacích, který už se dokonce projevovaly v jistejch nasazeních. Pokud lovíte maximální jednovláknovej výkon, maximální odezvu ve hrách, máte vysokofrekvenční monitor a řešíte každej snímek nad 100FPS, potom jako základ všema rukama doporučim i5-10600KF společně s nějakou výkonou grafikou, začínající od teď v mejch variantách GAME.
 
<22.2.2020>
Máte rádi duhu? Na jejím konci je přece poklad. Firma SilentiumPC udělala parádní dostupnou podsvícenou skříň se skvělou airflow a moderníma 5V ARGB ventilátorama, sdružující barvičky pod společnej kontrolér ovládanej fyzickym tlačítkem na panelu. Jde vlastně jen o refresh modelu "SG1", nástupce oblíbený skříně CLASSIC modelu "RG4".
 
Společně je teď budu nabízet především v provedení BASE s novou revizí oblíbenýho procesoru Ryzen 5 1600 "AF", kde AMD využilo volnejch produkčních kapacit pro výrobu tohodle furt skvělýho kousku z minulý generace - je to v podstatě model 2600 s trochu poníženou frekvencí. Tu já ale potom zvedám mezi 3,8-4GHz pro všechny jádra, čimž se dostávám na výkon 2600X a pouze max 15% pod 3600. Šestijádro / dvanáctivlákno za tyhle prachy je naprosto nejlepší budgetová nabídka, co si za poslední roky pamatuju.
 
Tahle kombinace je myslím ideální pro Vaši ratolest :)
 
<6.12.2019>
Do svátků je to už chvilka, mám stále kapacitu něco složit, takže se neváhejte zeptat, ceny jsou teď moc hezký a na povánoční mega ultra epický výprodeje prosim nevěřte :)
 
Ceny jsou diktovaný trhem a možnostma výroby ve fabrikách.
 
<11.10.2019>
Radeon RX 5700 je aktuálně možná ta nejzajímavější grafika, má spoustu výkonu na kdejaký použití a výběr s modely různejch výrobců je hodně zajímavej. Oproti její vyšší verzi XT ztrácí cca 10% výkonu, nicméně taky je cenově výhodnější a úspornější. Slabší je ve dvou parametrech - fyzicky má trochu míň jader než XT verze i když jde o stejnej čip, ale ten největší podíl na to má frekvence. A tady přichází pointa mýho příspěvku - frekvence čipu je totiž uměle omezená.
 
A šikovná komunita přišla na to, jak tohle omezení probourat a zdarma se dostat téměř na výkon dražší verze. Jde o přehrání grafickýho BIOSu na tu z dražší karty, kde to kupodivu u většiny verzí projde a frekvence jde potom navýšit na úroveň RX 5700 XT. To bych rozhodně nedoporučil, pokud si člověk důkladně neprotestuje konkrétní napájecí kaskádu a chlazení karty, protože do jádra půjde víc šťávy a s tím samozřejmě i vyšší nároky na chlazení. Proto používám jenom kvalitnější kousky RX 5700. Taky je možnost selhání flashnutí BIOSu. Ideální se tu proto jeví volba modelu, kterej má aspoň dva BIOSy s jejich přepínačem, kde máte zálohu. Pokud Vás téma zajímá a chcete slyšet víc, mrkněte se zdeJá si ještě navíc jako u všech sestav hraju s křivkou výkonu - poměr taktů a voltáže, s kterou se snažim dosáhnout maximální efektivity a provozních vlastností. Karty od AMD z toho těžej nejvíc.
 
Do Vašich objednávek rád tenhle "hack" hodim a to s nezměněnou zárukou, protože to funguje perfektně.
 
<20.8.2019>
Nově zařazuju do nabídky faceliftovanou ITX skříň od Phanteksu – Shift AIR. Tahle netypická skříň mě zaujala hned na první pohled, akorát mi na ní vadil fakt ten, že moc žravý komponenty se v ní dost dusily, kvůli skoro nulový prodyšnosti ze stran. Velkej průtok vzduchu beru u skříně jako funkční prioritu number one a dlouho jsem čekal na něco v malym provedení, kde půjde prohnat tiše spoustu vzduchu a nebude potřeba chlazení řešit nějak ošemetně, vodnim, hybridnim chlazenim nebo jakkoliv neefiktivně, co způsobí zbytečně moc hluku.
 
Proto je dokonalý, že nově vydaná varianta AIR tohle řeší naprosto jednoduše a evidentně - nahrazenim bočních panelů z temperovanýho skla prostou mřížkou z látky. Look factor už teď možná neni tak sexy jako u varianty s lesklejma TG bočnicema, ale celkovej skvělej dojem zůstává. Navíc prosvítající decentní RGB podsvícení například na RAM skrz látku vypadá taky naprosto skvěle. Tuhle variantu doporučim každýmu, kdo chce do týhle pidi skříně žravý výkonný komponenty. Naopak pro úspornější kompy do cca 30t Kč furt neni problém sáhnout po variantě se skleněnejma stranama.
 
<7.7.2019>
AMD si tenhle sedmičkovej den nechala na vydání prvních 7nm produktů. Tranzistory kutáme do křemíku tak prťavý, že čipy brzo už nepůjde změnšovat a technologickej vývoj klasickejch mikroprocesorů se začne zpomalovat - ale to je pohádka ještě cca 10 let, kdy se očekává komerční produkce 3nm čipů, takže půjde narvat na stejný místo ještě minimálně 2-3× víc výkonu. Mimochodem před 20ti rokama, kdy se opravdu nakopl vývoj počítačový grafiky, byly tranzistory v čipech cca 30× větší, než s našim novym procesem.
 
Podstatný ale teď je, že si můžem tyhle zbrusu nový prociky i grafiky koupit a že zas udávaj další posun v efektivitě. Ryzen 3000 a Radeon 5000 mám nyní ve svejch sestavách.
 
<8.5.2019>
Ke značný popularitě tohodle řešení teď nově budu uvádět i ceny exotičtějších kombinací konfigurace – např. drahýho exteriéru s interiérem nižší nebo střední třídy. První přídomek dál udává provedení zevnějšku, druhej přídomek nově potom jeho funkční komponenty.
 
Prakticky: můj dosavadní základ nižší třídy do malý kostko-bedny budu nazývat jako OC MODERN BOX BASE, oblíbenej herní střed ve skříni Fractal Design se teď jmenuje OC MODERN MESH GAME a odrazovej můstek vyšší třídy hraní ve skle s podsvícenejma ventilátorama je nově OC MODERN GLASS PRO.
 
<1.3.2019>
Pěkný časy značej zlevňování pamětí RAM, disků SSD a grafik AMD. Do vyšších příček zařazuju nový NVIDIA karty, který prostě zatim nemaj konkurenci, čerstvý kousky maj ale mnohem lepší poměr cena / výkon než ty z konce minulýho roku, takže je moc rád doporučim.
A stejně jako nám plynule odešly optický média, svojí novou jarní nabídkou značim i smrt klasickejch mechanickejch točivejch HDD disků díky novejm suprvýhodnejm 1TB SSD diskům s QLC čipy. Díky nim teď už člověk nemusí dělat tolik kompromisů. Pro všechny mý sestavy to znamená skoro nulovou hlučnost, nižší spotřebu a vyšší rychlost.
 
<22.11.2018>
Spousta novinek nechává HW nadšence chladný. Po vydání novejch RTX GeForce, Radeon RX 590 a Intel Core 9000 zatim nevidim důvod je zařadovat do základních nabídek a i když hranice posouvaj a nejsou to vyloženě špatný produkty, jejich nedostupnost nebo nevýhodnost je pro normálního uživatele podle mě vrhá do stínu. Prozatím. Momentálně zařazuju akorát vcelku výhodnou RTX 2070 v modelu MSI ARMOR.
 
<15.10.2018>
Doplnil jsem svojí encyklopedii WIKI, najdete tam od teď hravej přehled hierarchie celýho počítače se spoustou tipů na co se zaměřit při výběru, k tomu nějaký mý postřehy a osobní názory k aktuální situaci trhu, který budu průběžně doplňovat jako zde v novinkách. Rovněž jsem do povídání o procesorech doplnil svoje stanovisko k přetaktování, je to totiž častej dotaz.
 
Konečně taky po šílenym roce zařazuju výhodnou RX 580 do MID třídy. Vážně až teď se po kryptokrizi ceny vzpamatovaly na ty při vydání.
 
<24.9.2018>
Na podzimní kolekci plánuju nový desky s čipsetem AMD B450, ty od MSI se zvlášť povedly, nechávám tedy stejné prověřené modely MORTAR a TOMAHAWK. Tahle nová platforma od AMD přínáší především lepší práci s takty a spotřebou nových Ryzenů, ale jinak v zásadě ne moc výraznejch změn, který by pocítil uživatel. Desky od MSI maj ještě lepší chlazení napájecí kaskády a decentnější tmavě šedý vzhled.
 
Přibyla ale slibná podpora virtuálního spojování disků "StoreMI", konkurence pro Intel Optane, která oproti konkurenci slibuje podstatně větší podporu disků pro zrychlení systému při zachování jedné jednotky (C:) a dokonce i využití paměti RAM. Zatím není dostatek testů, který by tuhle technologii otestovalo, ale pokud se to opravdu bezchybně povede, rád tuto "fůzní" funkci začnu u sestav nabízet. Prozatím ale zodpovědnost spravovat si data mezi disky považuju za efektivnější - i když to může bejt někdy opruz :)
 
<15.6.2018>
Léto je tady a s ním taky nový sestavy s Ryzeny 2000!
Druhá generace zvyšuje takt, i výkon na takt samotnej.
V základu nechávám pro nižší a střední třídu AMD a pro vyšší povedený taktovatelný Intel Core i5.
A jako drobnost upravuju názvy sestav na BOX – MID – GLASS.
Začnu taktéž nabízet víc middletower skříní, na trhu je spoustu novejch zajímavejch modelů.
 
<11.4.2018>
Kryptománie pomalu končí, důvěra v Bitcoin opadá a s tím i ceny grafik, což je dobrá zpráva pro nás. Bohužel karty od AMD jsou stále šíleně nevýhodný, proto se hvězdou poměru ceny / výkon stává GeForce GTX 1060 3GB.
 
Chtěl bych též dneškem představit jednodušší prezentaci svejch sestav skrz označení MINI – MIDDLE – RGB. Stavební kameny každý sestavy zůstanou podobný, zaměřim se teď ale na větší hravost výběru pro člověka, kterej problematice tolik nerozumí. Chci části počítače každýmu víc přibližit, proto teď budu hodně měnit popisy a jejich strukturu. Samozřejmost je snaha nabídnout to nejzajímavější a nejvyváženější, ne nejlevnější na úkor zbytku.
 
<10.2.2018>
I přes oblíbenost varianty CUBE teď budu v nejnižší třídě přesedlávat na nově uvedenou skříň od CoolerMasteru a to MasterBox Q300L. Je to podobnej koncept jako PowerCUBE, ale podstatně doladěnější a pohlednější. Co se mi neuvěřitelně líbí je kompletní prodyšnost panelů s magnetickejma filtrama, za který se dá dát až 5 ventilátorů. Takže s timhle prckem uchladíte jistě v pohodě i nenažranou VEGU 64 s novym přetaktovanym šestijádrem Core i7. Rozhodně to zkusim!
 
<22.12.2017>
Hluchý období pokračuje. Vánoce bez hraní a dostupnejch grafik jsou nuda co? Konečně to snad vypadá, že bublina BitCoin praskla, tak snad se blýská na lepší časy. Dobrý grafiky ale ještě rozhodně dlouho dostupný nebudou. Občas nějakou splašim, proto jsem teď aktuálně ve fázi, kdy nabízím spíš individuální ceny.
 
I tak všem ale přeju krásný svátky!
 
<3.9.2017>
Nový AMD grafiky asi zatim zařazovat nebudu. I když verze RX 580 4GB je ohromně výhodná (a v podstatě ve všech využitích stejně výkonná jako ta 8GB), tak jí firmy ještě asi nechtěj prodávat kvůli ušlým ziskům z dražší verze a absolutně nikde neni k dostání. Vyšší verze je zas skoupená kvůli výhodnosti pro ty, co těží kryptoměny. Jestli to takhle půjde dál, tak nevím, jestli se AMD karty kromě těžičů vůbec dostanou k hráčům :)
 
<20.7.2017>
Rozhodl jsem se, že končim s repasama a dál už nebudu vykupovat použitý sestavy. Dělám tak hlavně kvůli nedostatku času, co tenhle přístup potřebuje. Od teď budu dělat vyloženě jen "MODERN" kompy a na všechny budu jako základ poskytovat 3 roky záruku. Nově jsou taky na fotkách vidět moje nový nálepky, kterejma budu značkovat svojí práci. Kdo by nechtěl svojí sestavu polepovat, samozřejmě Vám to nutit nebudu :)
 
Kdo by ale přecejen chtěl tip, jak levně udělat slušnej a kvalitní repas, rád poradim!
 
<9.5.2017>
Stále mám dilema jak zařadit mezi sestavy nový procesory. I přes skvělý novinky od AMD je budu dělat spíš jako alternativu, než vyjdou levnější řady s čtyřjádry.
To stejný platí pro nový Kaby Lake procesory. Ve svý střední tříde zaměřený na poměr cena / výkon budu dál používat Skylaky bez "K", u kterejch se našel způsob, jak je přetaktovat. Intel tohle samozřejmě u nový 7. generace zakázal a my máme smůlu. Dobrá zpráva je ale ta, že minulá generace Skylake má naprosto totožnej výkon na takt při nižší ceně, proto dočasně zůstanu u přetaktovanejch Skylake, dokud se neobjeví něco smysluplnějšího.
Z řad Kaby Lake si ale rozhodně do sestav (zvlášť do varianty MINI) přizvu budgetový Pentia, neuvěřitelně oblíbenej a všude vyprodanej model G4560 nahradim vyšším modelem G4600 s trochu vyšším taktem a lepší integrovanou grafikou (cena vyšší jen o 2 stovky). Tyhle procesory jsou sice dvoujádra, zato u nich ale v týhle generaci Intel přidal Hyper-Threading, mají tedy 4 vlákna. Výkon stačí pro nenáročný použití, v naprostý většině her jsou schopný dát přes 60FPS a zároveň skoro nic nežerou, proto jsou spolu s GTX 1050 / RX 560 ideální kandidáti do mý "kostky".
 
<5.4.2017>
Jsem hrozně nadšenej z novejch procesorů od AMD. I když jsou čistě výkonově horší, než ty od Intelu, asi všechno odstatní AMD domyslelo do dokonalosti. Aspoň nějaká konkurence po 6ti letech je teď něco hrozně osvěžujícího.
 
Jako základ svý nabídky teď budu nabízet moc šikovnou "kostku" PowerCUBE od značky Spire. Velikostně je to opravdu prcek a dá se do ní narvat jen nižší třída, ale pro lidi co chtěj počítač okolo 15 tisíc je to zajímavá volba. Je neuvěřitelně lehkej, skvělej třeba na přenášení, na LAN párty v kombinaci s WiFi kartou. Výkonnější součástky bych ale doporučil spíš už do mojí střední třídy, kde používám podle mě moc povedený skříně od český značky Evolveo s dostatkem ventilátorů pro vysokej průtok vzduchu.
 
<14.2.2017>
Se začátkem prodeje skříně Corsair Crystal 570X, podle mě naprosto famózního, i když trochu kontroverzního produktu, jsem se rozhodl svojí nabídku stavět na 3 cenových relacích, kdy každou definuje skříň sestavy, nově s touto skleněnou kráskou právě v popředí celý nabídky.
 
Trh s RGB podsvícením začíná praskat a i když synchronizace barev je zatim velkej problém, protože výrobci prostě nejsou schopný se dohodnout na nějakejch standardech, tak tenhle kousek vypadá skvěle i sám o sobě bez dalších RGB prvků na komponentách. Moc se mi líbí čistě tlačítkový hardwarový ovládání barev a efektů, kam jde zapojit až 6 originálních ventilátorů - a já je tam prostě dám všechny v základu! Vypadá to potom celistvě, chladící výkon je šílenej a pro toho, kdo chce mít na pracovnim stole nějakou dominantu bude tohle bomba :)
 
<4.1.2017>
Pro zastřešení svý práce na sestavách jsem se rozhodl vytvořit značku "OC MODERN". Jak už možná někdo ví, "OC" označuje mojí zálibu v přetaktování (OverClocking) sestav pro ty, pro které stavím nebo oživuju počítače a nově chci i bádat na trhu všech novejch, ujetejch a zajímavejch "MODERN" součástek. Jsem nadšenej, že se začíná ukazovat stále nevyčerpanej potenciál trhu se stolníma počítačema a i přes názory, že PCčka časem vymřou, to nakonec zdaleka na takovej scénář nevypadá. Dole najdete odkaz na můj Bazoš a Aukro, kde budu nejvíc aktivní.
 
Především bych se ale chtěl do svý práce opřít, nabízet počítače pro všechny na internetu a tak jsem si jako vystudovanej PC technik založil živnost - nově tedy rád vystavím fakturu na Vaší firmu a vyslechnu žádost o cokoliv. S tím jak často jsem dostával dotazy ohledně stavění sestav na zakázku na to byl myslim nejvyšší čas. No a v dubnu mě čeká i EET, tak jsem zvědavej, jak se s tim poperu :)
 
<12.11.2016>
Stále těžko hledám lepší kandidáty pro repasy, než přetaktovanej Intel Core i7-2600K s už !6! let starou platformou. Takhle velký skoky ve výkonu procesorů jako tenkrát už pravděpodobně nikdy neuvidíme s tim, jak se jejich vývoj zpomaluje. Kdo by tedy měl zájem tohodle držáka v kombinaci s moderním SSD a grafikou dát do kupy, tak oživovat tenhle hardware mi dělá hroznou radost! Co takhle třeba s GTX 1060 nebo RX 480?
 

2016-2021 OC MODERN · AUKRO · BAZOŠ